Осінь. Час садити дерева

Опубликовано: 27 сентября 2015
Просмотров: 1212

Якщо садити восени (це ніби виграється рік, бо дерево встигає викорінитись і ранньої весни швидко піде в ріст), то важливо робити це за місяць-півтора до замерзання грунту

При весняному закладанні саду найкраще садити дерева в надранні строки, як тільки можна копати грунт, бо найменше запізнення з висаджуванням дерев негативно впливає на

 їх приживлюваність і величину приросту, яким значною мірою зумовлюється час вступу дерева в плодоношення, а звідси — і габаритності. Особливо треба поспішати з ягідними культурами: малиною, аґрусом, смородиною, бо ще тільки видно в снігу проталини, а кущі вже зеленіють. Тому ці культури доцільніше висаджувати восени. 

Яблуня, груша, слива, вишня та горіх добре приживаються і при весняній, і при осінній посадці, аби тільки ретельно виконувалася технологія. Персик, абрикос краще садити навесні, бо при осінній посадці чимало шансів на вимерзання непідготовленого до зими дерева. 

Грунт та посадкові ями

У звичайних умовах, на давно окультурених грунтах ями для дерев та кущів копають таких розмірів, щоб вони забезпечували вільне розміщення кореневої системи саджанця. В умовах сипучих пісків, на яких розміщена більшість присадибних ділянок півдня та півночі України, технологія підготовки і заправки посадкових ям в основі теж залишається без особливих змін. 

Але спочатку викопується в піску яма значно більшого розміру: шириною 1,5 — 2 м та глибиною до 1 м. Вийнятий з ями пісок розкидають по всій садибі, дно її на 10 — 15 см засипають глиною. Решту ями засипають завезеним родючим грунтом. Якщо привезений грунт важкий, глинистий, то його на 35 — 40 % можна змішувати з «місцевим», вийнятим із ями піском, додаючи 10 — 15 % торфу. Таким чином, на 25 — 30 % зменшиться загальна потреба в завезенні грунту. 

Через 4 — 5 років, коли дерева підростуть і їх корені проникатимуть за межі ями, навкруги можна зробити канави глибиною і шириною до 60 — 70 см і заправити її додатково підвезеним грунтом. Отже, коренева система знову знаходитиметься в родючому шарі. 

«Окультурюють» одночасно і решту площі, насипаючи привезений грунт шаром 20 — 30 см для посадки суниць та вирощування овочевих культур. Щоб при цьому не загубити їх параметрів підготовлених для дерев ям, в їх центрах перед окультуренням всієї площі встановлюють великі кілки-маяки. По них і орієнтуються при кінцевій підготовці посадкових ям. 
У заправленій навезеним грунтом ямі копають вже спеціальні посадкові ями глибиною 60 — 65 см та шириною до 70 см. 

Для боротьби з личинками хрущів на дно ями вносять 20 г двопроцентного гамма-ізомеру гексахлорану, рівномірно змішуючи його із заздалегідь підготовленою грунтово-перегнійно-мінеральною сумішшю, якою засипають одну третину ями (35 — 40 см), завершуючи конусоподібно, як показано на рисунку. Готують цю суміш з 3 — 4 відер навезеного грунту, 2 відер перегною або торфу, а якщо їх немає, то до 4 — 5 відер (залежно від розміру ями) навезеного грунту додають 120 — 150 г суперфосфату, 60 — 75 г калійної солі та100 г аміачної селітри. Добре все перемішують, засипають в яму на 35 — 40 см. Зверху горбика здобреної суміші насипають шар «чистого» підвезеного грунту, щоб запобігти опікам коріння. Заправляти ями грунтово-органо-мінеральними сумішами краще за кілька днів до висадки дерев.


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить