2 серпня і літо скінчилось...

Опубликовано: 02 августа 2015
Просмотров: 808

З початком серпня у наших предків вже закінчувалося літо, а кінцевою датою його завершення було свято пророка Іллі, яке ми відзначаємо 2 серпня.

Прообразом Іллі став дайбозький Перун – покровитель грому та блискавок. У давнину цього дня намагалися не працювати, боячись гніву Іллі, який може вдарити блискавкою того, хто не вшановує його свята.

Зачувши грім, люди вірили, що “це Ілля їде по небу на золотій колісниці”.

З цього приводу існує цікава легенда.

Якось чорти повстали проти Бога, і тоді він звелів Іллі прогнати нечестивців з неба. З того часу святий пророк і ганяється за ними, пускаючи вогняні стрілі — блискавки. Тому і вважалося, що пожеєа від блискавки — це божа кара, бо місце, де вона падала є місцем загибелі нечисті.

На Іллю колись не виганяли у поле тварин, бо цього дня “нечисть всюди бродить”, і підмічали, що “нечиста сила всіх комах з’їла”. Воно й справді так виходило, адже у цю пору зазвичай зникають комарі.

А ще від Іллі починається серпневий зорепад, закінчуються жнива і починається озимий посів жита й пшениці. Адже прислів’я стверджували, що “на Іллі — новий хліб на столі”.

У день Іллі до обіду — літо, а після — вже осінь. Тому цього дня дітям вже востаннє дозволялося купатися, бо у давнину вірили, що 2 серпня один з коней пророка втрачає підкову, і вона падаючи у воду, охолоджує річки.

За церковним календарем 2 серпня вшановують пророка Іллю, преподобного Авраамі Галицького, мученика Афанасія Брестського, Галицьку і Абаканську ікону Божої Матері.

Іменинниками 2 серпня є:

Ілля, Опанас, Іона, Севастян.

2 серпня народились:

1888 – Кость Буревій (псевдоніми — Едвард Стріха, Кость Соколовський, Варвара Жукова, Нахтенборенг), український поет, драматург, театрознавець і літературний критик. Учасник літературної дискусії 1925–1928 й автор брошури «Європа чи Росія — про шляхи розвитку сучасної літератури». Розстріляний після процесу 13–15 грудня 1934 р.

Події 2 серпня:

1727 — російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Туреччиною, знову знадобилися Московській державі, проте, «виборність» перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол.
1914 — у Львові українські політичні партії об'єдналися в Головну українську раду.
1914 — створено Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону Українських січових стрільців.
1940 – Верховна Рада СРСР прийняла закон про включення Північної Буковини і Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повіту до складу УРСР.
1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.

2 серпня відзначається:

День високомобільних десантних військ Збройних сил
День повітряно-десантних військ (День ПДВ)


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить