Війна за річку Остер

Опубликовано: 11 июля 2016
Просмотров: 1417

У Мінекології України повідомили, що за даними лабораторії, яка здійснила у річці Остер відбір води для аналізу, в усіх пробах зафіксоване перевищення гранично допустимих концентрацій для водойми рибогосподарського призначення: по залізу загальному – від 3 до 10 разів, амонію – до 3 разів, фосфат-іонів – до 2 разів. З цією версією погоджуються й місцеві активісти.

Раніше подейкували, що причина забруднення річки – хімічні викиди Ніжинського лакофарбового підприємства.

«Навколо Ніжина ми об’їхали все побережжя річки Остер, річки В’юниця. І ми навіть можемо сказати, що знайшли місце, де це скидання могло відбутися. Там зараз шлюзи вище за течією закриті, водички там залишилося дуже мало, але вона отака як у нас в Острі – чорна, смердюча», — активіст Анатолій Гуц.

Активісти припускають, що територіально скид нечистот здійснили в районі ніжинської кільцевої дороги біля селищ Григорівка та Григоро-Іванівка. Саме між ними й розташовані ніжинські очисні споруди. Нині продовжує працювати створена комісія при Козелецькій райдержадміністрації, до складу якої залучені фахівці санепідемстанції, підрозділів надзвичайних ситуацій, екологічної інспекції та водного господарства. 7 липня  були відібрані проби води в місті впадіння річки Остер у річку Десна. Деснянським БУВР, а нині й «Київводресурсами» здійснюється контроль за водогосподарською ситуацією на річці Остер.

 «Ця проблема не локальна, а загальнонаціональна, адже Остер впадає в Десну, а Десна – в Дніпро. І в кранах столичних квартир уже може текти отруєна вода», — журналістка  Яна Тітенок.

Також 7 липня на пленарному засіданні в Київській міській раді планували обговорити реальну ситуацію щодо наслідків для Києва від забруднень річки Остер, що впадає в Десну і з якої, відповідно, жителі столиці п’ють воду. Ми спробували з’ясувати причини екокатастрофи у фахових спеціалістів Чернігівської ОДА, нас перенаправляли від одного відділу до іншого. В управлінні екологічної безпеки та дозвільної системи врешті-решт проблему прокоментували так.

«Ніхто там не скидає нічого, немає там нічого, на сьогодні немає такого підтвердження. А виключно через те, що так склалися такі природні умови перед цим. Зробили виміри води і кисню – це дуже мало кисню. Звісно, що не вистачає живності. Природне явище. Нічого не зробиш. Висока температура, були дощі, які змивали, в річку попадала органіка. І якраз оце все і склалося», — заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської  ОДА, начальник управління екологічної безпеки та дозвільної системи Тетяна Небрат.

А поки ніжинські, чернігівські та столичні чиновники з’ясовують причини екокатастрофи, козелецькі активісти – небайдужі громадяни, чекають результатів своєї незалежної експертизи.

ЧEline | Челайн - чесні новини


Тим часом на сесії Козелецької районної ради 8 липня 2016 року Козелецька СЕС надала результати аналізу води в річці Остер.

 Але!!! Результати надруковані за 01.07.16 р. А це перший день забруднення. То в скільки разів треба помножити те , що там написано?


Цього ж дня відбувся брифінг в Чернігівській ОДА з цього питання

Як пишуть ЗМІ "У семи няньок – дитина без ока: риба гине, а представники більш ніж семи державних структур розводять руками":

Державна екологічна інспекція, Деснянське басейнове управління, ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби», управління ДСНС, управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Чернігівській області, Держпроспоживспілка, департамент цивільного захисту та оборонної роботи ОДА, Департамент екології та природних ресурсів ОДА, Козелецька РДА – місцеві представники всіх цих структур на чолі з заступником голови ОДА Леонідом Сахневичем (який так і не з’явився) обговорювали проблему, що виникла навколо забруднення річки Остер сьогодні під час брифінгу в Чернігівській ОДА.

Результат обговорення: проблема є, але вона перебільшена громадськістю. В усьому винна природа (спека, болота, опади) і вирішити все може тільки природа. За словами головного держінспектора області, начальника Державної екоінспекції в регіоні Леоніда Бурковського, Остер – не єдина річка, що потерпає від аналогічних проблем.

«Це ж саме спостерігається і в р. Удай. Риба гине кругом, майже в кожному районі. У річці підвищені рівні заліза, аміаку, фосфат іонів, пов’язані зі змивами з боліт», – зауважив він.

Також акцентувалася увага на тому, що зараз діють обмеження і в області, що прилягає до водойми: не можна вживати сирої води з колодязів, купатися, мити ягоди, посуд тощо.

Загальний спокій чиновників не підтримав Козелецький селищний голова Валентин Бригинець.

«Не треба применшувати ситуацію. З Козельця зробили відстійник. Люди налаштовані радикально. Якщо ви доведете, то громада може самостійно відкрити шлюзи. Що в нас у державі відбувається, що така кількість державних структур не може вирішити проблему, а може тільки її констатувати і сказати, що винна природа?», – сказав він.


Питання взяли під контроль депутати

після брифінгу у Верховній раді України

народного депутата від Чернігівщини Олександра Кодоли

https://www.facebook.com/oleksandr.mihalich/videos/1083777508381741/


Про річку Остер сюжети відзняли не лише регіональні ЗМІ, а й провідні телеканали країни

Випуск ТСН. 19:30 6 липня (телеканал 1+1)
З річки Остер дістають тонни мертвої риби Дітям купатися там заборонили, пастухам не можна більше водити худобу на водопій. Місцеві намагаються з'ясувати причину забруднення. Екологи припускають, риба гине через природний катаклізм. Аналіз показав критично низький рівень кисню у водоймі, що підтвердило теорію.

Більше читайте тут: http://tsn.ua/vypusky/tsn/vipusk-tsn-19-30-za-6-lipnya-2016-roku-689058.html

11 липня 2016 9:22 за матеріалами: Подробности-ТВ (телеканал Інтер) -  http://podrobnosti.ua/2119523-v-oster-mogli-zmiti-nechistoti-z-nzhina.html

Журналісти взяли пробу води і обіцяли найближчим часом оприлюднити результати незалежної експертизи.


Друзі, просимо про допомогу!

Потрібно донести цю інформацію до начальника поліції щодо ситуації по нашій річці Остер.

Зараз лише в рамках досудового розслідування можна встановити завдані збитки, провести експертизи та встановити дійсні причини забруднення річки Остер:

Стаття 236. Порушення правил екологічної безпеки
Порушення порядку проведення екологічної експертизи, правил екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в експлуатацію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд, пересувних засобів та інших об'єктів, якщо це спричинило загибель людей, екологічне забруднення значних територій або інші тяжкі наслідки..

Стаття 237. Невжиття заходів щодо ліквідації наслідків екологічного забруднення
Ухилення від проведення або неналежне проведення на території, що зазнала забруднення небезпечними речовинами або випромінюванням, дезактиваційних чи інших відновлювальних заходів щодо ліквідації або усунення наслідків екологічного забруднення особою, на яку покладено такий обов'язок, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки..

Стаття 238. Приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення
1. Приховування або умисне перекручення службовою особою відомостей про екологічний, в тому числі радіаційний, стан, який пов'язаний із забрудненням земель, водних ресурсів, атмосферного повітря, харчових продуктів і продовольчої сировини і такий, що негативно впливає на здоров'я людей, рослинний та тваринний світ, а також про стан захворюваності населення в районах з підвищеною екологічною небезпекою..

Стаття 239. Забруднення або псування земель
1. Забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи довкілля..

Стаття 242. Порушення правил охорони вод
1. Порушення правил охорони вод (водних об'єктів), якщо це спричинило забруднення поверхневих чи підземних вод і водоносних горизонтів, джерел питних, лікувальних вод або зміну їхніх природних властивостей, або виснаження водних джерел і створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля, -
2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель або захворювання людей, масову загибель об'єктів тваринного і рослинного світу або інші тяжкі наслідки

Чому активісти підозрюють скид каналізації з Ніжина?

По перше: Ніжином ця гидота не пливла, бо не замітити ТАКЕ посеред міста (а річка там йде прямо по центру) не можливо, а населення прямо каже, що нічого такого не було - раз. І два: ця річка в Ніжині хоч і закидана пустими пляшками, але на відміну від Козельця та Кошанів - ЖИВА! В ній є риба, жаби, дуже багато ряски.

Першими хто замітив нечистоти у воді Остра були мешканці Мрина. В цьому населеному пункті було все те ж саме, що і у нас, але минуло дуже швидко. Чому швидко? Мабуть тому, що були відкриті шлюзи починаючи від 13-го і до 4-го, якими керує чернігівська область. Стоки швиденько допливли до Козельця і зупинилися на шлюзі №3 яким керує управління водних ресурсів Києва та Київської області і яке не відкрило свої шлюзи № 3, 2, 1, щоб стоки не потрапили у Десну.

Так от, пропонуємо вирішити дуже не складну загадку на логіку: якщо в місті Н нечистот в річці не було і нема, а в селі М, розташованому нижче за течією нечистоти є і дохне риба - то де сталося забруднення цієї річки? Правильно, між Ніжином і Мрином! А скільки у нас об'єктів на даному (незначному до речі) відрізку річки здатних її забруднити в такій концентрації? Один, і цей об'єкт очисні споруди ніжинводоканалу!

Куди веде їхній злив? У В'юницю. Куди впадає В'юниця? У Остер після 13-го шлюзу! Чи не для того спуштошувалася річка між 13 та 14 шлюзами, щоб змити докази забруднення річки на ділянці між шлюзами 13-12? При чому спускалася так, що не може набратися досі. Чи не тому на брифінгу прозвучала неправда про перетікання води на всіх шлюзах станом на 08.07.2016 року (ми зафіксували відсутність перетікання шлюзу № 13 станом на 07.07.16 та 09.07.16), чи не тому біля річки в Козельці чиновник ледь не кидався на нас доказуючи, що перетікання води на 13-му шлюзі є? Що тут приховується?

Йдемо далі, розказувать так розказувать. Оскільки шлюз № 13 закритий і не перетікає, річка Остер після нього майже пуста до самого гирла В'юниці (2.5 - 3 км). На відстані близько 400 метрів до гирла В'юниці ми виявили воду забруднену стоками (чорну, смердючу, з масляними плямами) як у Козельці. Кому цікаво, координати гирла В'юниці: широта 51°1′26″N (51.023757) довгота 31°46′56″E (31.782355), кординати 13-го шлюзу: широта
51°2′40″N (51.04436) довгота 31°47′40″E (31.794385), координати очисних споруд: широта 51°1′46″N (51.029388) довгота 31°48′55″E (31.815197), ну і місце де виявлене забруднення води: широта 51°1′41″N (51.028007) довгота 31°47′10″E (31.786177).

Тепер питання до правоохоронців. Шлюз № 13 поступово заповнюється і скоро дійсно почнеться перетікання води, яка заповнить ділянку між шлюзом і гирлом В’юниці, а ще вода змиє стоки, тобто докази у вашому нібито відкритому кримінальному провадженні. Чи може ви саме цього і чекаєте? Звичайно в мене немає підстав не довіряти слідчим поліції та прокуратурі, яка здійснює процкерство над слідством, але якось шось десь таки трохи муляє. Звичайно на те місце мали б виїхати не ми, а слідчі, та провести там огляд місця події, та вилучити зразки забрудненої води, та призначити експертизу для встановлення факту забруднення і порівняння з водою вилученою в Козельці. Оце був би доказ, але не склалося. Якщо за сьогодні-завтра не взяти проби тієї води, то вода почне переливатися через 13 шлюз і можливі докази остаточно розчиняться у свіжій воді.

Сьогодні, 11 липня 2016 була нарада в Козелецькій районній раді: дозволили частково спустить воду на шлюзі, готуються листи - звернення від районної ради, селищної ради та громадськості до Чернігівського обласного водного господарства, обласної ради та Верховної Ради на виділення коштів на очищення річки (скоріш за все земснарядами).
Завтра, 12 липня, цілий день будем збирати підписи під листом від громадськості в салоні "Олеся".
Але не розслабляймося, треба гуртуватися і робити кожен свою роботу, не ГОВОРИТИ, А РОБИТИ!
Треба продовжувати чинити тиск на владу!!!
Разом ми сила!!!

Спільнота активістів в соцмережі www.facebook.com/OsterriverЧитайте також: Екологічна катастрофа на річці Остер


Комментарии  

+4 #1 Сумуючий 12.07.2016 21:14
Владу у нашій країні захопили торгаші і мародери. Сяйво золотого тельця засліпило очі, живуть сьогоднішнім днем, а далі хоч трава не рости.
Хлопці і дівчата, так жити не можна. З цим треба кінчати, бо вони скінчать вас...
Читаю новини нашого району...
Укрпошта вся в злиднях, за мізерні зарплати нема поштарів розносити пенції в селах, тоді як головний поштар України, головний керівник Укрпошти отримує зарплату в 330.000 грн. в місяць. А ще в нього є його заступники, керівники на областному рівні...
Керівник "Укргаздобуток" ,- 1 мільйон в місяць, його серетарка отримує 44.000 грн. на місяць.
Це явище називається мародерством, пир в час чуми і ніяк не по іншому... У них нема ні сорому ні совісті...
При такому явищі їм всім начхати на якусь воду в річці Остерка. При такому відношенню до людей я-б спустив цю гидотну воду далі, хай тече, в Київ. Може ці мерзотники нахлебаються її біля своїх маєтків на березі Дніпра, захворіють кровавою діареєю і повидихають...
Пробачте, але других слів я в таких випадках не знаходжу...
Цитировать
+2 #2 dfd 14.07.2016 13:43
у всіх змі пишуть,що загрози жителям києва немає. якдобре! а остача - то не люди? жителі козельця,остра, кошанів і тд...гидко читать.
Цитировать

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить