30 млн. гривень на очищення р.Остер

Опубликовано: 13 августа 2016
Просмотров: 574

Днями в Козельці відбулося виїзне засідання робочої групи з вивчення стану водних об’єктів Чернігівської області. Насамперед говорили про нещодавнє екологічне лихо - забруднення головної блакитної артерії життєдіяльності кількох південних районів нашої області - річки Остер. У заході взяли участь депутати обласної ради, керівники районної та селищної' рад, територіальних громад і представники екологічних та правоохоронних органів.

«Нам надійшло звернення від 1670-ти жителів Козелеччини з проханням розглянули на сесії Чернігівської обласної ради питання щодо забруднення річки Остер та масової загибелі риби. - розпочав заступник голови обласної ради Арсен Дідур, який проводив засідання на правах керівника новоствореної робочої групи. - На черговій сесії, 20 липня, ми заслухали інформацію заступника начальника Деснянського басейнового управління водних ресурсів Вадима Потапенка про стан водного об'єкта та пропозиції щодо ліквідації екологічного лиха. Депутати ухвалили рішення - створити робочу групу у складі представників усіх депутатських фракцій обласної ради для детального вивчення стану забрудненої річки та вжиття заходів щодо уникнення повторення надзвичайної екологічної ситуації через забруднення Остра».

Ця проблема зачепила не лише Козелецький, а й Носівський та Ніжинський райони, через які протікає ця притока Десни. До речі звідти усе й почалося. Та надзвичайних масштабів біда набула вже тут. Небайдужі мешканці, любителі природи, рибалки забили на сполох: ходили по всіх інстанціях, зверталися до провідних телеканалів та газет. Можливими і неможливими способами намагалися донести проблему до вищих органів влади На місці працювала комісія Міністерства екології та природних ресурсів України Прокуратурою було відкрито кримінальне провадження.

Наразі представники екологічних служб називають лихо на річці Остер збігом низки обставин. Проте начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Володимир Шульга запевняє, що хімічного забруднення річки не було: так, мовляв, показав науковий аналіз.

«Якщо б якесь підприємство викинуло в річку свої відходи, як про це говорили активісти. показник ХСК (хімічно споживання кисню) за результатами повного аналізу перевищував би допустимий у кілька разів. Не приховую, він був підвищений, але в допустимих нормах. Більше того, ряска, беззаперечно, змінила б свій колір. Воду, яку ми набирали з річки, можна порівняти з водою із болота - через підвищений вміст розчиненого кисню. В результаті цього мав місце мор риби. Дослідження також показали незначне зниження вмісту фосфатів та азоту амонію. Після липневих дощів рівень кисню почав нормалізуватися Нині бачимо, що вода стає світлішою До речі, коли ми їздили по селах, де протікає річка, місцеві мешканці розповідали, що свій колір притока почала змінювати ще восени. Саме тоді горіли торфовища. Це також, без сумніву. можна прив'язати до зниження кисню уводі».

Серед імовірних причин фахівці називають можливе потрапляння хімічних добрив до Остра. Розорювання берегів мало не до самого урізу води як на фермерських ланах, так і на городах селян насамперед призводить до замулення Ситуація ускладнюється процесами "цвітіння" та розвитком синьо-зелених водоростей, які викликають кисневий дефіцит та виділяють токсини, переконана заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Тетяна Небрат.

«Мала течія річки, висока температура навколишнього середовища, зарослі і як результат - процес гниття водойми. Крім того, недбайливе ставлення до річки з боку самих мешканців Мені, наприклад, відомі такі випадки, коли трактори з причепами гною переїжджали річку у місцях, де вона зміліла, цим самим забруднюючи її. Що вже тут говорити про упорядкованість берегів? Те, що трапилося з Остром справді лихо, але кожна сільська рада має пильнувати за тим, що відбувається із водоймою у межах їхньої території».

Не згодні з офіційною версією екологів районні та сільські керманичі. Кажуть, було всяке: і температура аномальна, і торфовища горіли, та такої загибелі всього живого, яка сталася в річці, не пригадують.

«Версії, що все це - природні процеси, викликають у громадськості великі сумніви, - говорить заступник голови Козелецької РДА Юрій Заславський. - Нам би дуже хотілося, щоб незалежні експерти підтвердили результати державних експертиз. Та якщо все-таки виявиться, що забруднення хімічне - зловмисник має відповісти перед законом і відшкодувати збитки. Наша річка для нас це артерія життєдіяльності району: тут і люди відпочивають. I сільське господарство без неї «загнеться». Нині єдиний вихід із ситуації - очищення річки, бо надалі процес ускладнюватиметься».

Про сумніви щодо звичайних природних процесів говорили голова Козелецької районної ради Олена Дмитренко та депутат райради і, насамперед, як вона сама наголосила, представник громадськості Ірина Санченко.

Наразі вирішили дочекатися незалежних аналізів по 43-х показниках, щоб потім визначити подальші кроки. Та якою б не була причина екологічного лиха, розчистку русла річки робити треба. І чим швидше, тим краще. За словами експертів, на це потрібно приблизно тридцять мільйонів гривень. І то без проекту очевидно. Слід залучити кошти державної програми оздоровлення малих річок, обласного тз місцевих бюджетів, а також програми ПРООН.

«Одним лише обласним, а тим паче, районним бюджетом тут не обійтися Треба, як кажуть, зі світу по нитці... Нині наше завдання з’ясувати реальну картину забруднення та запропонувати заходи для зниження ризику подібних ситуацій», - наголосив Арсен Дідур.

Сніжана Божок, "Чернігівщина" №32 (589) від 11 серпня 2016


Комментарии  

+1 #1 Сумуючий 15.08.2016 09:30
Якщо хочеш "поховати" якесь діло, створи комісію по розслудуванню. Мудрі слова в наших умовах сьогодення... Ця комісія потопить любе діло, знайде "винних", звернеться у відповідні органи для надання фінансової допомоги у подоланні лиха.
Потім виділені кошти будуть розкрадені, як завжди це у нас робиться у таких випадках.
В кінці-кінців, виділені і розкрадені кошти стануть видно у вигляді побудованих нових будинках місцевого начальства, нових автомобілів. Деяка частина коштів піде на "верх", тим хто "допомогав" у подоланні наслідків лиха, виділенні грошей. Одним словом буде все як завжди...
Ця комісія не зможе зрозуміть, що ця забруднена вода ніде не щезне. Згодом з'явиться вона на їхньому подвір'ї, колодязях в оселях. Будуть вони її вживати. Але все це буде потім...
А зараз треба знайти "винних", клопотатись щоб виділили гроші на подолання "стихійного" лиха і т.д.
І все буде як завжди...(Читай все спочатку.)
За приміром далеко ходити не потрібно.
Де всі результати за всі часи створених комісій ???
Цитировать

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить