Геральдика Козельця і Козелецького району

Опубликовано: 31 октября 2010
Просмотров: 6546

До геральдичних знаків відносимо герб і прапор, які надавались містам, що мали Магдебурзьке право.

Козельцю Магдебурзьке право було надане 20 листопада 1656 року Універсалом гетьмана України Богдана Хмельницького, а 1663 року Указом Московського царя Олексія Михайловича були надані місту герб і прапор.

Магістрат містечка Козельця у 1663 році отримав міську печатку від польського короля Яна Казимира - козел з хрестом на спині.

Взагалі, після приєднання українських земель до Російської імперії на печатках деякий час використовувався старий польський герб Козельця.

 

Магістратська печатка Козельця 1698 року. Надпис по колу: "ПЕЧАТЬ МАГИСТРАТу МЕСТ. КОЗЕЛЕЦ".

4 червня 1782 року імператриця Катерина ІІ підтвердила право Козельця на герб і прапор, а в 1857 році - за указом імператора Олександра ІІ вони набули сучасного вигляду (хоча пізніше до прапора були внесені деякі зміни).

Прапор Козельця - зелено-блакитно-жовте полотнище з виділенням білого квадрату у верхньому лівому куті на дві третини ширини прапора. Білий квадрат з гербом міста є традиційним для всіх прапорів самоврядних територій. Зелений колір символізує належність Козельця до Чернігівської губернії. Блакитний і жовтий - символи Української держави, які з'явилися на прапорі міста за доби Центральної Ради, а до цього на їх місці були кольори Російської імперії - біло-блакитно-червоні.

Прапор Козельця за часів Російської імперії

Заміна нижньої частини прапора на блакитно-жовтий є історично вмотивованою, адже Козелець є старовинним українським містом.

Сучасний прапор Козельця

Герб Козельця - срібний козел із золотими рогами та ратицями і золотою кулею з хрестом на спині. За задумом авторів герба козел символізував назву міста. Адже за однією з легенд (якої і сьогодні дотримується більшість дослідників-топонімістів) назва "Козелець" походить від давньоруського слова "Козелес" - тобто "Козячий ліс" (місце, де багато диких кіз).

Сучасний герб Козельця

Куля з хрестом символізують державу, адже Козелець на час надання герба, був сотенним містом Київського полку, а в 1669-1782 роках став його адміністративним центром.

Історична довідка:
Козелець відомий з 15 ст. З середини 17 ст. Козелець – значний торгово-ремісничий центр. Це було укріплене місто, під час Визвольної війни під проводом Хмельницького у 1649 році була створена Козелецька сотня, що входила до Київського полку, а Козелець став сотенним містом. В 1708 році в Козелець було переведено полкове управляння Київського полку – тут жили полковник та інша старшина.

Червоно-зелений щит, на якому зображений козел, символізує історичну належність Козельця до Київського полку та до Чернігівської губернії. Адже герб Києва (Архангел Михаїл) розташований на червоному щиті, а колір Чернігівщини - історично зелений.\

Герб російського періоду

Герб періоду Російської імперії - наданий в 1663 році, затверджений 4 червня 1782 р. Уніфікований в 1857. Існував до 1917. Такий герб місто отримало ще за польського володарювання, російська влада лише підтвердили вже існуючий герб.В червоному полі срібний цап, а на ньому - золота держава з хрестом. Як бачимо, сучасний герб дещо відрізняється від нього. Зокрема козел на гербі російського періоду не має золотих ратиць та рогів.

Проте за іншою легендою, назва "Козелець" походить від слова "козельці" - лугові квіти, що квітнуть ранньої весни. Ці маленькі жовтенькі квіти і понині ваблять до себе медоцвітом бджіл на лугах біля річки Остер.

Можливо саме тому на гербі радянського періоду у п'ятикутному лазуровому щиті - червоний щиток, у якому золота квітка козельця. Над квіткою - золоті серп і молот, над щитком - золота назва міста українською мовою.

Герб Козельця радянського періоду  - затверджений 06.02.1984 р. рішенням N16 виконавчого комітету міської ради.

Крім того, існує також проект Б. Кене - розроблений 18.05.1865. У червоному щиті срібний цап з чорними очима, язиком, рогами і копитами, що несе на спині золоту державу. У вільній частині герб Чернігівської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою.

Проект Б. Кене

Крім того, знайшла я ще один варіант гербу селища міського типу Козелець*. (* - А.Гречило, Ю.Савчук, I.Сварник "Герби мiст Украiни (XIV-I пол.XX ст.)").Джерело вказує, що саме таким був герб Козельця наданий йому в 1663 році.

Герб Козельця 1663 року

Прапор Козелецького району

 

Новий Малий герб Козелецького району

Новий Великий герб Козелецького району

 

Руслана Гаврилюк, редактор

Козелецького соціально-інформаційного

інтернет-порталу kozeletslife.com

Використані джерела:

- www.heraldry.com.ua

- матеріали Козелецької районної бібліотеки

- М. Будлянський, В. Сапон "Мандрівка по вертикалі" // Редакційно-видавничий комплекс "Деснянська правда", - Чернігів: 1994р., 80 стор.

- А.Гречило, Ю.Савчук, I.Сварник "Герби мiст Украiни (XIV-I пол.XX ст.)"


Добавить комментарий


Защитный код
Обновить